مشاوره درخصوص تأمین مالی از طریق سکوی تأمین مالی جمعی (Crowdfunding)

معنی Crowdfunding، به صورت تحت اللفظی، تامین مالی جمعی یا سرمایه گذاری جمعی است.
حال crowdfunding چیست؟ این فرآیند تامین بودجه یک پروژه یا پروژه با جمع آوری مبالغ اندک از تعداد زیادی از افراد است. کرادفاندینگ برای استارتاپ ها یک روش معمول جذب سرمایه بوده و اغلب توسط مخترعان، کارآفرینان، موسیقیدانان، فیلمسازان، هنرمندان و موسسات خیریه نیز از این روش استفاده می‌کنند.


این روش از سال ۱۹۹۷ و با ابتکار گروه راک انگلیسی Marillion آغاز شد. این گروه که سرمایه کافی برای انجام تور امریکای خود را در اختیار نداشت با کمک طرفداران خود شصت هزار دلار جمغ آوری کرد و همین کار، به نمونه‌ای موفق برای شرکت‌ها تبدیل شد.


اکثر این کمپین‌ها از طریق پلتفرم‌های اینترنتی انجام شده و در یک بازه زمانی تعیین شده برای انجام یک هدف خاص به جمع آوری پول می‌پردازند.


انواع تامین مالی جمعی
چهار روش وجود دارد که هر کدام، اهداکنندگان متفاوتی را هدف قرار می‌دهند:


کمک مالی
تامین مالی جمعی مبتنی بر کمک مالی حالتی است که در آن، افراد در ازای مبلغی که به یک کمپین، شرکت یا فرد پرداخت می‌کنند، هیچ چشم‌داشتی ندارند. فرض کنید برای خرید تجهیزات جدید برای شرکت خود یک کمپین راه انداخته‌اید. افرادی که به شما پول می‌دهند این کار را صرفا با هدف حمایت از رشد تجارت شما انجام می‌دهند و انتظاری از شما ندارند.


بدهی
کمک های مبتنی بر بدهی، وام های همتا به همتا (P2P) هستند که نوعی کرادفاندینگ به حساب می‌آیند. در کمک‌های مالی مبتنی بر بدهی، وام توسط بانک تامین شده و باید در یک زمان مشخص با بهره بازپرداخت شود.


پاداش
زمانی است که اهدا کنندگان در ازای کمک‌های خود چیزی دریافت می‌کنند. پاداش‌ها به نسبت کمک‌های مالی متفاوت است تا مشارکت بیشتر را تشویق کند. بر اساس مبلغی که شرکت کنندگان به یک کمپین می‌دهند، ممکن است یک تی‌شرت، محصول یا خدمات – غالبا با نرخ تخفیف دریافت کنند.


حقوق صاحبان سهام
برخی از کمپین‌های کراودفاندینگ به پشتیبانان اجازه نمی‌دهند مالکیت بخشی از شرکت مورد حمایت خود را داشته باشند؛ اما کراودفاندینگ مبتنی بر حقوق صاحبان سهام، به کسب و کارهای کوچک و استارتاپ‌ها این امکان را می‌دهد تا در ازای تامین بودجه، بخشی از سهام آن کسب و کار را در اختیار داشته باشند. این کمک‌ها نوعی سرمایه گذاری است که در آن شرکت کنندگان بر اساس میزان سرمایه‌ای که به میان می‌گذارند، سهمی را دریافت می‌کنند.


آرون تدبیر ضمن مشاوره به شرکت¬ها درخصوص نحوه استفاده از این امکان، درصدد اخذ مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار به جهت ایجاد سکوی تأمین مالی جمعی (Crowdfunding) می-باشد.


پروژه های عملیاتی:
شرکت آنین کاغذ سنگی
شرکت زرسیم
شرکت پلیمر پیشرفته
شرکت دانا بسپار